Matura międzynarodowa - najważniejsze zasady

10 luty 2017

Jeżeli chcemy studiować za granicą, warto zdać maturę międzynarodową. Stanowi ona część dwuletniego programu The International Baccalaureate Diploma Programme (który odpowiada drugiej i trzeciej klasie polskiego liceum ogólnokształcącego). Uczestniczy w nim kilka tysięcy szkół (w tym polskie) w ponad stu krajach. Uzyskanie dyplomu z matury międzynarodowej powszechnie uważa się za prestiżowe osiągnięcie. Języki kursów przygotowawczych to angielski, hiszpański i francuski. Oznacza to również, że w nich odbywa się egzamin maturalny. Program obejmuje trzy komponenty: sześć kursów, kurs z zakresu teorii wiedzy (Theory of Knowledge) oraz esej.

Kursy podstawowe
Co ważne, wszyscy uczniowie samodzielnie dokonują wyboru przedmiotów oraz decydują o tym, na jakim poziomie będą one się odbywać - trzy albo cztery zdają z zakresu rozszerzonego, a resztę z podstawowego. Jeśli chodzi o wcześniej wspomniane sześć kursów, to pierwszym z nich jest język podstawowy. Istnieje możliwość wyboru języka ojczystego albo jednego spośród osiemdziesięciu języków uwzględnianych w programie. Uczestnik uczy się także drugiego języka. Kurs z nauk doświadczalnych obejmuje fizykę, biologię i chemię, a także technologię projektowania i wiedzę o środowisku. W skład programu wchodzą też nauki matematyczne (na trzech poziomach). Osoby przygotowujące się do matury międzynarodowej odbywają ponadto kurs z nauk społecznych (m.in. geografia, filozofia, historia, psychologia, ekonomia). Przy czym warto dodać, że uczniowie, którzy wybiorą poziom rozszerzony – zależnie od tego, gdzie mieszkają – uczą się historii Ameryki, Afryki, Europy, Azji Zachodniej albo Azji Południowo-Wschodniej i Wschodniej. Istnieje także kurs poświęcony sztuce, w obręb którego wchodzą nauki poświęcone malarstwu, muzyce, teatrowi, filmowi i tańcowi.

Inne wymagania
Uczestnik programu International Baccalaureate musi odbyć 150 godzin kursu Creativity, Action, Service (kreatywność, podejmowanie działań, pomoc). Obejmuje on np. lekcje wychowania fizycznego czy zajęcia poświęcone twórczości artystycznej. Należy też napisać, pod kierunkiem nauczyciela, esej (Extended Essay) z jednego z wybranych przedmiotów. Uczeń zdaje ponadto przedmiot "Teoria wiedzy". W jego ramach musi także napisać stosowny esej.