Pierwsze kroki w planowaniu kariery - jak pomagać młodzieży w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej
30 październik 2024
Kim chcesz być, gdy dorośniesz? – to jedno z pytań, które dorośli często stawiają dzieciom. Wybór ścieżki zawodowej, a przez to i edukacyjnej, to ważna sprawa dla każdego człowieka, stąd warto zastanowić się, jak pomóc młodym ludziom w podjęciu tej decyzji. W czasach, gdy sytuacja na rynku pracy jest coraz bardziej dynamiczna i różnorodna, a możliwości zdobywania wiedzy są tak ogromne, może to wcale nie być takie łatwe.
Poznaj mocne strony i zainteresowania
Co zatem może usprawnić kwestię zdecydowania się młodej osoby, w jaką stronę zawodową chce ona dalej podążać, po zakończeniu szkoły ponadpodstawowej? W III Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych w Krakowie mamy pewne doświadczenie w pomaganiu naszym słuchaczom i słuchaczkom w odkrywaniu tego, co jest ich pasją i na czym chcą oni oprzeć przyszłe życie zawodowe, a przez to kolejne kroki w drodze edukacyjnej.
Ważne jest, by w przyszłości zajmować się taką branżą, która będzie sprawiała człowiekowi frajdę. Do tego, dobrze jest poznać swoje talenty i mocne strony. Pomocną funkcję w tym zakresie w naszej szkole pełnią doradcy zawodowi. Ich rola w poszukiwaniu inspiracji, ale i pomoc młodym ludziom w zrozumieniu ich potrzeb ‒ jest nieoceniona. Spotkanie z doradcą zawodowym rozjaśniło już niejednemu z naszych słuchaczy, co chce on robić w życiu!
Współpraca z uczelniami wyższymi i pracodawcami
Część absolwentów naszego liceum wybiera dalsze kształcenie na uczelniach wyższych, których program można poznać na dniach otwartych organizowanych w takich placówkach. Jest to naturalna opcja, gdy pojawia się chęć zdobycia wykształcenia wyższego. Niejednokrotnie decyzja ta jest podyktowana potrzebą dokształcania się praktycznego w zakresie wybranym przez uczestnika naszych zajęć.
Podczas nauki w naszym liceum dostarczamy słuchaczom stale aktualizowanych informacji na temat obecnego rynku pracy i zapotrzebowania, o którym informują nas rozmaici pracodawcy. Wiedza taka pomaga młodym ludziom zrozumieć, jakie są możliwości zawodowe, perspektywa zatrudnienia w obszarach zgodnych z ich zainteresowaniami, ale i jakie wymagania (dyplomy, kursy, uprawnienia itd.) są stawiane w poszczególnych profesjach.
Rozwój kompetencji XXI wieku
Mówi się, że współczesny świat wymaga od człowieka ciągłej umiejętności przystosowywania się do nowych okoliczności, w tym nauki rozmaitych rzeczy. Do niedawna kompetencją, która była bardzo pożądana na rynku pracy i na którą kładło się szczególny nacisk, gdy młody człowiek starał się o zatrudnienie, była znajomość języków obcych. Dziś w tym zakresie nie liczy się już tzw. „papier”, ale praktyka. Znajomość języka obcego jest zatem w wymaganiach wielu zawodów oczywista. Z kolei umiejętnościami XXI wieku, za które ceni się nowych pracowników, stają się kompetencje cyfrowe i właśnie kompetencje miękkie, takie jak zdolność do pracy w zespole, zarządzanie sobą w czasie, predyspozycje do kształcenia ustawicznego itp.
Pomaganie innym w wyborze ścieżki edukacyjnej to ważne zadanie, które wymaga zaangażowania i empatii. Dzięki odpowiedniemu wsparciu, ale i bogatemu doświadczeniu oraz posiadaniu nowoczesnego zaplecza technicznego możemy pomóc wielu młodym ludziom osiągnąć sukces zawodowy i spełnić ich aspiracje.