Uczeń czy słuchacz - na czym polega różnica?
18 maj 2021
Nie każdy z nas ma możliwość uzyskania wykształcenia na poziomie średnim (oraz przygotowania się i przystąpienia do egzaminów maturalnych) w ramach standardowego czasu przewidzianego na obowiązkową edukację. Z powodów zdrowotnych, rodzinnych, zawodowych, ze względu na realizowanie się w innym zakresie, a także z innych przyczyn wiele osób przerywa bądź jest zmuszona przerwać naukę.
Nie oznacza to jednak, że nie mogą one kontynuować jej w przyszłości. Część z nas pragnie wrócić do szkoły nawet po latach - czy po to, żeby spełnić własne aspiracji, czy też ze względu na chęć zdobycia nowych kwalifikacji. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na liceum dla dorosłych. Przy czym jeżeli wcześniej, gdy uczęszczaliśmy na lekcje w wieku nastoletnim, byliśmy nazywani uczniami, to po po powrocie do szkoły średniej po dłuższym czasie będziemy już określani jako słuchacze.
Z czego wynika ta różnica?
Przede wszystkim należy podkreślić fakt, że rozróżnienie to obowiązuje na mocy prawa. Art. 3 pkt 15 Ustawy o Szkolnictwie Oświatowym precyzuje, że szkoła dla dorosłych stanowi osobną jednostkę edukacyjną. Ustawodawca określa, że możemy zapisać się do niej tylko w sytuacji, gdy ukończyliśmy osiemnaście lat bądź ukończymy je w roku kalendarzowym, w którym do niej dołączymy.
Istnieje szereg różnic pomiędzy liceum przeznaczonym dla młodzieży a liceum dla dorosłych. Ich główny cel - przekazanie nam określonych wiadomości oraz wykształcenie w nas pewnych kompetencji - jest ten sam. W każdej ze szkół przyswajamy informacje, których zakres określa w Polsce podstawa programowa. Tym samym możemy być pewni, że zarówno w pierwszej, jak i w drugiej z nich zdobędziemy wiedzę umożliwiającą nam zdanie matury. Różnica polega jednak na tym, w jakim trybie uczestniczymy w zajęciach. Podczas gdy w liceach dla młodzieży lekcje mają miejsce od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych, to w ich odpowiednikach dla dorosłych do wyboru mamy przeważnie jedną z dwóch opcji: naukę wieczorową (w wybrane dni tygodnia) bądź weekendową (w trakcie zjazdów w piątki, soboty i niedziele, odbywających się przeważnie dwukrotnie w ciągu miesiąca). Takie rozwiązania mają służyć temu, abyśmy mogli połączyć nasze życie zawodowe i rodzinne z kształceniem się.
Jeżeli zależy nam na doświadczonej kadrze pedagogicznej oraz na indywidualnym podejściu do słuchaczy - zapiszmy się do III Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Nauczyciele wychodzą w nim naprzeciw naszym potrzebom, a w klasach panuje przyjazna, sprzyjająca integracji i samorozwojowi atmosfera. Nauka w szkole odbywa się w trybie zaocznym (weekendowym).